CESTOVÁNÍ / Wellness a lázně

Popis:
29.11.2016

Singletrack a kyslíková cesta Mihaľov - Bardejov jsou před dokončením

Severovýchod Slovenska se svými dvěma největšími turistickými skvosty – městem UNESCO Bardejov a Bardejovskými lázněmi, je celoročním lákadlem pro turisty. V těchto dnech zde dokončují dvě nové atrakce – „Obnovu turisticko-relaxační stezky Kyslíková cesta MIHAĽOV – BARDEJOV“ a „Singletrack – Bardejovské lázně 2. Etapu“. Obě budou slavnostně předány a plně zdarma přístupné veřejnosti od začátku prosince 2016.

Kyslíková cesta Mihaľov-Bardejov

Za dva měsíce (říjen – listopad 2016) byla obnovena turistická infrastruktura v regionu Šariš Bardejov a okolí. Na téměř 3 km dlouhé turisticko – relaxační stezce „Kyslíková cesta Mihaľov“ obnovili 19 zastávek, na kterých osadili prvky na cvičení a stala se tak další atrakcí města Bardejov. Obnovu financovala Krajská oblastní organizace (KOCR) Severovýchod Slovenska, ve spolupráci s Oblastní organizací cestovního ruchu (OOCR) Šariš Bardejov, přispělo i Ministerstvo dopravy SR. Ředitel OOCR Šariš – Bardejov Radomír Jančošek k tomu poznamenal: „Za 2 měsíce se nám podařilo obnovit téměř 3 km dlouhou stezku, na které je 19 stanovišť. Na každém jsou dřevěné prvky na cvičení a postupně přibydou i tabulky s vysvětlením, jak postupovat. Vznikne i nový altán s kapacitou 20 osob na sezení pod stříškou a 10 osob u ohniště (4krát 2 m lavice, 2krát 2 m stoly). K tomu přibyde i ohniště z kamene a studánka. Součástí cesty jsou i 2 informační stojany a odpočívadlo se sezením u 3 stolů. Bude tam i turistická mapa a informační tabule.“

Singletrack

Druhá etapa nové turistické tratě pro cyklisty a pěší – tzv. singletrack, která nyní končí, navazuje na první etapu singletrack nazvanou Čerešenka. Ta byla dokončena před rokem v prosinci 2015 a propojila Kyslíkovou dráhu v Bardejovských lázních se sedlem Čerešňa, které se nachází v lokalitě Mníchovského potoka. První etapa má délku 1 650 m a převýšení 140 výškových metrů. Má odvodnění, drenáže, můstky, tabulky a směrové šipky. Je doplněna navigačními tabulemi s rozcestníkem na Čerešňu, kde je i funkční studánka.

Kyslíková dráha v Bardejovských lázních

V Bardejovských lázních byla od října do konce listopadu 2014, s nákladem 10 000 EUR, zrekonstruována jedinečná kyslíková dráha. Má délku 1 km a je na ní čtrnáct stanovišť, na kterých jsou připravena relaxační a pohybová cvičení. Původní kyslíková dráha byla vybudována v roce 1974, ale časem byla její dřevěná zařízení znehodnocena. Díky OOCR "Šariš" – Bardejov byla znovu obnovena, když se vybudovaly a rekonstruovaly odpočívadla, dřevěné atrakce, informační tabule, lavičky a koše. V současnosti slouží nejen lázeňským hostům, ale i místním a všem návštěvníkům.

Jančošek vyzdvihuje: „Na každém ze 14 stanovišť jsou dřevěné prvky na cvičení a tabulky s vysvětlením, jak postupovat. Dřevěné tabulky motivující ke cvičení mají původní ráz a jsou napsány svérázným stylem. Dráha slouží i na příjemné procházky pro lidi, kteří cvičit nechtějí nebo nemohou. Je pravděpodobné, že se po těchto místech procházely i historické osobnosti, které v minulosti navštívily Bardejovské lázně.“ V Bardejovských lázních kromě rakouské císařovny Alžběty (Sissi) pobýval i rakousko-uherský císař Josef II. (1783), Marie Luisa, pozdější manželka císaře Napoleona (1809), ruský car Alexandr I. (1821) a polská královna Marie Kazimiera dʼArquien, manželka polského krále Jana III. Sobieského.

V tomto roce cestovní ruch v regionu dostal již v létě dva další nové impulzy. Od července zdobí Radniční náměstí Bardejova bronzová socha kata v životní velikosti a v centru Bardejovských lázní, před střediskem obchodu a služeb, přibyla nová odpočinková a sportovní zóna určená pro nejmenší turisty a rodiny s dětmi.

Socha kata

Bronzová socha kata v životní velikosti zatraktivňuje od 4. července 2016 Radniční náměstí historického města Bardejov, které je zapsáno do seznamu Světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Socha pochází z restaurátorské a sochařské dílny otce a syna – Martina a Viktora Kutných, kteří ji i financovali spolu se sponzory a přispělo i město Bardejov. Socha kata na Radničním náměstí je vysoká 190 cm a je umístěna před bardejovskými dominantami, goticko-renesanční radnicí a bazilikou svatého Egidia. Nedaleko je i Katův dům, kde kat bydlel a v kostele měl svou lavici. Katův dům i lavici v kostele nedávno autor sochy Martin Kutný i restauroval. Bardejov získal právo meče, čili výsadu vykonávat popravy (hrdelní právo) v polovině 14. století od uherského krále Ludvíka I. Velikého. R. Jančošek k tomu poznamenává: „Nová atrakce Bardejova – socha kata, se okamžitě po osazení stala předmětem zájmu návštěvníků. Fotografují se s ní jednotlivci i celé zájezdy domácích a zahraničních turistů. Oblíbenou je hlavně póza s hlavou na špalku, přičemž si pod sekeru neváhají kleknout pro co nejlepší fotografii mladí i staří turisté. Dosud byla jednou z nejfotografovanějších soch v okolí Bardejova socha císařovny Sissi v nedalekých Bardejovských lázních. Socha kata, spolu s dalšími tradičními i novými atrakcemi, jakou je například nová rekreační zóna pro děti v Bardejovských lázních, přispěly ke zvýšení návštěvnosti regionu severovýchodního Slovenska. Mezi největší dosavadní lákadla patřil reprezentativní tradiční Bardejovský jarmark.“

Severovýchod Slovenska má co nabídnout nejen v létě, ale i v zimě. Mimořádně oblíbené jsou wellness zařízení v Bardejovských lázních, a. s., nebo si návštěvníci mohou prohlédnout skvosty gotiky a renesance v centru Bardejova. Potěší je i pestrá regionální kuchyně a další atrakce. Zvlášť oblíbené jsou pobyty v Bardejovských lázních, a. s., na závěr roku, kdy je v ceně pobytu i silvestrovská zábava. R. Jančošek dodává: „I když je letní turistická sezóna hlavním vrcholem sezóny, oblíbenost Bardejova a okolí a jejich návštěvnost narůstají i v zimním období. Kdo chce zažít neotřelou krásu a objevit mistrovská umělecká díla a zažít relax ve výjimečném přírodním prostředí, měl by navštívit město Bardejov a Bardejovské lázně. Hlavní atrakce jsou v provozu celoročně.“

Dodává, že Bardejovské lázně a Bardejov mají kromě Slováků rádi i Češi, Ukrajinci, Bělorusové a Rusové. Poláci upřednostňují jednodenní turistiku. V Bardejovských lázních, a. s., je již tradicí přivítat Nový rok ve společnosti lázeňských hostů. Silvestrovské pobyty na 3 až 6 nocí, které lázně každoročně připravují, jsou plné atraktivních benefitů a doprovodných akcí.

Bardejovské lázně se nacházejí 5 km od Bardejova. Patří k nejoblíbenějším, nejnavštěvovanějším a počtem lůžek ke třem největším slovenským lázním. Zároveň se pyšní tím, že patří mezi nejstarší lázně s nejdelší tradicí poskytování lázeňských služeb. Kromě kulturně-společenských akcí je areál Bardejovských lázní každý den otevřený pro širokou veřejnost. Hosté mají na výběr ze dvou wellness komplexů. Větší Wellness SPA – bazénový a saunový svět je v hotelu Ozón a menší (bez plaveckého bazénu) je v kongresovém hotelu Alexander. V komplexu Wellness Spa je možné využít denně bazén a saunový svět. Ve středu až neděli jsou přístupné i fitness, masáže a solárium. V hotelu Alexander je k dispozici ve středu až neděli whirlpool, finská a parní sauna, ochlazovací bazén, přívalová sprcha, tropická a masážní sprcha, tepidárium, fitness, masáže.

Město Bardejov a okolí jsou jedněmi z nejlepších míst pro trávení volného času. Město se právem pyšní opakovanými prvenstvími v soutěži o Nejkrásnější město Slovenska. Návštěvníci zde mohou obdivovat Radniční náměstí s nádhernými gotickými měšťanskými domy, Bazilikou minor Sv. Egidia, s bývalou Městskou radnicí – první stavbou renesance na území Slovenska, v níž je umístěna expozice Šarišského muzea.

Bardejovské suburbium – Stará synagoga v Bardejově patří mezi klenoty synagogální architektury na Slovensku. Představuje unikátní typ devítiklenbové synagogy. Její výstavba byla ukončena pravděpodobně v roce 1836. Stará synagoga byla vyhlášena za národní kulturní památku v roce 1970, mikve a bet hamidraš v roce 2000. V témže roce bylo historické jádro města Bardejov spolu s židovským suburbiem zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Mezi oblíbená návštěvní místa v okolí Bardejova patří i zachovaných 7 řeckokatolických a 1 římskokatolický dřevěný kostel: Hervartov, Tročany, Krivé, Kožany, Lukov, Frička, Jedlinka, Mikulášová, Zboj. Celoročně bývají zavřené, ale na požádání se dají navštívit téměř kdykoliv. Oblíbená je i Lesnická naučná stezka ČIERNA MLÁKA v Bardejovských lázních a tamní Skanzen – Muzeum lidové architektury. Příjemným cílem výletů je i agroturistické zařízení v Stebnícké Huti Sluneční Majer a Zborov. Z Bardejovských lázní přes Zborovský hrad je vybudovaná okružní naučná stezka. Bardejov a okolí jsou ideální destinací pro strávení rodinné dovolené, či výletu.

Více informací získáte na www.bardejov.sk www.kupele-bj.sk.

Autor / zdroj: PR

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Sedm nových crashtestů – Škodě Karoq se dařilo

Při výběru auta je bezpečnost jedním z nejdůležitějších kritérií. Program Euro NCAP zveřejnil nové výsledky nárazových zkoušek modelů Citroën C3 Aircr

Post

Můžete při nákupu v e-shopu zboží vždy do 14 dnů vrátit? Kdepak, existuje řada výjimek

Většinou dobře víme, že při nákupu v internetovém obchodě můžeme odstoupit od smlouvy do 14 dnů od převzetí zboží. Z každého pravidla však existují vý

Post

České ragby vstupuje do další sezóny s novým kapitánem i hlavním partnerem

Na další sezónu je české ragby připraveno po všech směrech. Do týmu národní reprezentace přišel na pozici kapitána Vojtěch Havel, změny se však udály

Reklama

Reklama

PARTNEŘI

www.beautyexpo.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA