AKTUÁLNĚ / Aktuálně

Muzeum zve na Výstavy živých hub
Muzeum regionu Valašsko zve na Výstavy živých hub.  
Autor / zdroj foto: Jiří Koňařík

Vsetín / Valašské Meziříčí

Ukázky čerstvě nasbíraných hub z různých koutů Valašska, mykologické poradny, komentované prohlídky a vycházky či oblíbené edukační programy pro školy. To vše nabídnou tradiční Výstavy živých, které proběhnou od úterý 3. do neděle 8. října v pobočkách Muzea regionu Valašsko na zámcích Vsetín a Kinských ve Valašském Meziříčí. 

Většina rekreačních houbařů se při sběru zaměřuje hlavně na ty své osvědčené favority a mnohdy ani netuší, jak velké bohatství druhů okolní příroda doopravdy nabízí. To se právě snaží změnit Muzeum regionu Valašsko, které už řadu let pořádá pro veřejnost Výstavy živých hub.

Návštěvníci si mohou prohlédnout vzácné i běžné houby, které muzejníci posbírají na různých místech Valašska a pak je nechají určit zkušeným mykologům. „Počet druhů je vždy závislý na tom, jak se vyvíjí sezona. Je to pro nás vždy trochu adrenalin, protože většinou do poslední chvíle nevíme, kolik se nám jich podaří nashromáždit. Někdy jsou to desítky, někdy stovky. Uvidíme, jak úspěšní budeme letos, věříme, že víkendový déšť pomůže a my vám budeme moci ukázat široké spektrum druhů, včetně opravdových unikátů,“ uvedl kurátor výstavy na zámku Vsetín František Mucha.

Obě Výstavy živých hub startují v úterý 3. října a k vidění budou do neděle 8. října. Muzeum bude houby v pracovním týdnu průběžně obměňovat a doplňovat. O víkendu bude vstup na obě výstavy zdarma. Kromě samotných ukázek se můžete těšit také na tradiční doprovodné programy. Na zámku Vsetín proběhnou v úterý 3. a čtvrtek 5. října mykologické poradny (13–15 hodin), na které budou navazovat komentované prohlídky a přednášky (15–17 hodin). Zámek Kinských ve Valašské Meziříčí nabídne ve středu 4. října mykologickou poradnu a komentované prohlídky výstavy (14–17 hodin). Ve čtvrtek 5. října se budete moci vydat s dvojicí mykoložek na komentovanou vycházku zámeckým parkem (16 hodin).

Jako každý rok jsou součástí i oblíbené edukační programy pro školy nazvané Není houba, jako houba. 

Autor / zdroj: Jiří Koňařík

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.