AKTUÁLNĚ / Zdravotnictví

Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí jako první v kraji nabízí pacientům se srdeční arytmií moderní léčbu katetrovou ablací pulsním polem
MUDr. Jiravskky´ a MUDr. Chovancˇi´k prˇi ablaci pomoci´ pulsni´ho pole. 
Autor / zdroj foto: Adam Knesl

Třinec

Jako první pracoviště v Moravskoslezském kraji zařazuje Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí do portfolia nabízených výkonů také ablaci pomocí pulsního pole. Jedná se o revoluční léčbu poruch srdečního rytmu, a to především fibrilace síní, která pracuje na zcela jiném principu, než dosud používané termické metody. Používány jsou velmi krátké, mikro až nanosekundové pulsy s vysokým napětím, které způsobují smrt srdečních buněk zodpovědných za vznik arytmie. Nemocnice investovala do kompletního pulsního systému téměř 2 miliony korun.

„Při výkonu používáme jak speciální katetr (firemní název „Farawave), tak zdroj pulsní energie („Farastar), celý kompletní pulsní systém se jmenujeFarapulse, jehož pořizovací cena jsou necelé 2 miliony korun. Oproti jiným metodám umí tato léčba zákrok výrazně urychlit, a to asi na polovinu současné délky. Působení na srdeční buňky je cílenější a rovnoměrnější, účinnost je tedy vyšší a je menší pravděpodobnost opakovaných zákroků. Pulsní léčba nepůsobí na jiné tkáně v okolí, jako jsou např. brániční nerv a jícen, nehrozí tak jejich poškození a zvyšuje se bezpečnost zákroku. Všechny tyto vlastnosti jsou  pro pacienta jednoznačně obrovským benefitem, přibližuje MUDr. Jan Chovančík, Ph.D., vedoucí lékař elektrofyziologie Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí.

První pacienti začali být v Nemocnici AGEL Třinec-Podlesí léčení touto metodu na konci listopadu letošního roku a postupně bude nabízena všem vhodným pacientům.

„Ročně by mohlo ablaci pulsním polem na našem pracovišti podstoupit okolo 150 až 200 pacientů, odhaduje MUDr. Chovančík s tím, že by se tento výkon mohl postupně zařadit mezi ostatní ambulantně prováděné metody.

Autor / zdroj: dam Knesl

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.