KULTURA / Výstavy

Nymburské kino připomene výročí Bohumila Hrabala unikátní výstavou
Bohumil Hrabal (1985). 
Autor / zdroj foto: Hana Hamplová

Nymburk

U příležitosti pětadvaceti let od spisovatelova úmrtí, které uplyne 3. února, se uskuteční v nymburském kině Sokol výstava fotografií „Bohumil Hrabal – život ve fotografiích“, zachycující zásadní i letmé momenty ze života slavného spisovatele.

Fotografie k výstavě zapůjčil jiný známý nymburský spisovatel Jan Řehounek, který se s Bohumilem Hrabalem poznal už v dětství. Začátkem 90. let se s ním opět setkal a mnohokrát ho navštívil v Kersku. Po jeho smrti se angažoval při zakládání Klubu čtenářů Bohumila Hrabala, snažil se, aby spisovatelovo jméno nebylo zapomenuto, publikoval o něm v tisku, soustředil obsáhlý archiv dokumentárních materiálů, článků, publikací a fotografií. Právě z jeho sbírky pocházejí fotografie, které budou nyní předloženy nymburské veřejnosti.

Hrabalovy povídky a novely, psané silně neotřelým jazykem, měly velký vliv na vývoj české prózy. Stejně významný je Hrabalův vliv v divadle i ve filmu. Díky jeho dílům vznikly úspěšné, populární a velmi oblíbené filmy nejen u nás, ale i v zahraničí. Kdo by neznal oscarové Ostře sledované vlaky (1964), Skřivánky na niti (1969), Postřižiny (1976), Slavnosti sněženek (1978), či Obsluhoval jsem anglického krále (2006).

„Bohumil Hrabal častokrát ve svých knihách vzdal nezapomenutelný hold Nymburku, který vždy považoval za svůj. Kde tedy jinde uspořádat výstavu, která naopak vzdává hold svému spisovateli,“ říká Zuzana Dřízhalová z Nymburského kulturního centra.

 Návštěvníci uvidí vzácné rodinné snímky, fotografické záznamy z akcí, které provázely jeho spisovatelskou kariéru či momentky z Hrabalova života v Kersku.

„Vernisáž výstavy proběhne ve foyer kina 1. února od 18 hodin. Těšit se můžete nejen na průvodní slovo Jana Řehounka, ale i na příjemné tóny cellisty Jiřího Čmugra. Samotná výstava bude k vidění v kině v průběhu února,“ láká Zuzana Dřízhalová.

Více informací získáte na www.nkc-nymburk.cz.

Autor / zdroj: Olga Vendlová

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.