KULTURA / Výstavy

Sny Grigorije Musatova
 
Autor / zdroj foto: Archiv pořadatele

Karlovy Vary

V karlovarské galerii umění můžete až do poslední únorové neděle shlédnout zajímavou výstavu nazvanou Sny Grigorije Musatova (1889–1941). Výstava obsahuje reprezentativní výběr maleb, kreseb a ilustrací z mnoha státních galerií i soukromých sbírek a zároveň prostřednictvím doprovodných komentářů osvětluje mnohé zákruty autorových životních osudů.

Grigorij Musatov, emigrant ze sovětského Ruska, významný umělec ruského původu, dlouhodobě žijící v Československu, se do Čech dostal po strastiplné cestě v roce 1920 již jako vystudovaný malíř. Záhy se v nové vlasti prosadil, stal se členem výtvarného spolku Umělecká beseda, opakovaně vystavoval, stal se přítelem mnoha českých umělců, těšil se pozornosti diváků i odborné kritiky, prodával obrazy a také ilustroval knihy pro přední nakladatelství. Bohužel vpád fašismu do jeho domoviny předčasně ukončil jeho život.

Musatovovy malby v porovnání s domácí výtvarnou scénou byly magičtější i osobitější, lyrické, fantaskní i ovlivněné primitivismem. Klíč k pochopení témat jeho tvorby tkví hluboko v ruské etapě Musatovova života, k rodné vlasti se ve svých dílech plných svébytné poezie neustále vracel, ale objevoval také zajímavé motivy z českého prostředí. Nevšední příběh života Grigorije Musatova poukazuje také na to, že „otevřená náruč“ nechyběla českému prostředí před sto lety, stejně jako dnes.


Sny Grigorije Musatova
Galerii umění Karlovy Vary
12. 1. - 26. 2. 2023

 

Autor / zdroj: Veronika Kyselková


Popis:
Autor / zdroj: Archiv pořadatele

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.