MAGAZÍN / Krása a zdraví

16.7.2013

V lesích útočí česká verze mouchy tse-tse

Útočí na vás při procházce lesem létající hmyz, který připomíná klíšťata? Zůstane vám po jejich ataku památka v podobě velké zarudlé ranky? V tom případě jste se setkali s českou verzí africké mouchy tse-tse, která v subsaharské Africe přenáší nebezpečnou spavou nemoc.

Hmyz, který na vás útočí se jmenuje kloš. "Nejznámějšími a zcela jistě nejnápadnějšími jsou kloši rodu Lipoptena, kteří poměrně často útočí na člověka. Z hlediska kloše jsou tyto nálety omylem, něco jako nevydařená letecká mise," ubezpečuje Václav Hypša z Parazitologického ústavu Akademie věd. Skutečným cílem, za kterým hmyz míří, je totiž vysoká zvěř.

Když kloš usedne například na jelena, odhodí křídla a bude se na něm živit sáním krve. "Na člověku, jako nevhodném hostiteli, kloš nezůstane dlouho," tvrdí Hypša. Lidé se obávat nemusejí, kromě zarudlého místa jim po útoku kloše nezůstane nic dalšího. Na rozdíl od své příbuzné mouchy tse-tse totiž kloš nepřenáší žádnou nemoc. "Z hlediska možných infekcí je kloš zcela neškodný. Žádnou lidskou chorobu nepřenáší," vysvětluje odborník.

Obecně jsou kloši silně vázaní na své hostitele, například na některé druhy ptáků. Přežívají buď přímo na nich, nebo v jejich hnízdech. Některé druhy již zcela ztratily křídla a způsob jejich života připomíná vši (například Melophagus ovinus na ovcích).

A jak takový hmyz vypadá? Kloš má šest nohou a dobře rozpoznatelné rozdělení na hlavu, hruď, zadeček a má křídla.

"Podobně jako u much tse-tse byste nikde v prostředí nenalezli kloší larvy. Ty se totiž vyvíjí v těle samičky a kladeny jsou těsně před zakuklením," uzavírá profesor.

Autor / zdroj: Mediafax

DALŠÍ ČLÁNKY

Navzdory pandemii se bude i letos konat Festival bulharských filmů

Pořadatelé upravili formát a letos můžete festival navštívit z pohodlí a hlavně bezpečí svého domova. Již dvanáctý ročník v řadě proběhne online. Díky

Divadlo Scéna vytváří pro vás a vaše děti pohádky on-line

Divadlo Scéna vytváří pro vás a vaše děti pohádky on-line. Když se nemůžete potkat v divadle, tak se vám divadelníci snaží přiblížit aspoň takto na dá

Středočeští středoškoláci mohou v Eurokvízu soutěžit o cestu do Bruselu

Až do konce března mohou středočeští středoškoláci soutěžit o třídenní pobyt v Bruselu. Jak na to?

DNES SE STALO

POZVÁNKA OBRAZEM