ZAJÍMAVOSTI / Příroda

Trutnov má 140 nových ptačích a netopýřích budek
V těchto dnech probíhá instalace dalších ptačích budek.  
Autor / zdroj foto: Michaela Dědková

Trutnov

Město Trutnov pokračuje v úspěšném projektu instalace ptačích budek. K loňským 67 sýkorníkům nyní přibylo 140 sýkorníků, špačníků a netopýrníků.

V lednu 2020 nechaly Technické služby Trutnov, s. r. o., ve spolupráci s městem Trutnov a firmou EKOSFER Solutions, s. r. o., nainstalovat po městě celkem 67 nových ptačích budek, tzv. sýkorníků. Letos v lednu byl projekt vyhodnocen s tím, že jich drtivá většina, tedy 61, byla ptáky během roku využívána. „Z výsledku jsme měli velkou radost, protože v jiných městech bývá úspěšnost takových projektů nižší než 50 %,“ říká Vendula Kasperová, vedoucí Odboru životního prostředí MěÚ Trutnov. Radnice se proto rozhodla v projektu pokračovat.

Technické služby vytipovaly nové lokality a nechaly instalovat 140 nových budek. „Tentokrát jsme kromě sýkorníků nainstalovali také netopýrníky a špačníky. Chceme, aby v Trutnově hnízdily rozmanité druhy ptactva a toto je jeden ze způsobů, jak jim pomoci,“ vysvětluje Jitka Metelková, vedoucí střediska veřejné zeleně, Technické služby Trutnov, a dodává, že „netopýři jsou také nedílnou součástí trutnovské fauny a netopýrníky jim nabízí úkryt před možnými predátory.“ Mezi vybrané lokality s novými budkami patří ul. Benešova, ul. Národní, ul. Palackého, sídliště Zelená Louka, stromořadí podél cyklostezky na Horní a Dolní promenádě a letní areál na Bojišti.

Velkým překvapením pro nás byl výskyt unikátního ptačího druhu, a to skorce vodního. Nechali jsme proto nainstalovat i pět polobudek pro tento vodní druh. Ty se speciálně umisťují pod mostní konstrukce,“ dodává Vendula Kasperová. Letošní projekt vyšel na 91.000 Kč.

Autor / zdroj: Michaela Dědková

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.