KAM NA VÝLET / Hrady, zámky a zříceniny

Krakovec je u mnohých v povědomí zapsán jako hrad Brtník z dětského filmového muzikálu „Ať žijí duchové“
 
Autor / zdroj foto: Hrad Krakovec

Hrad Krakovec / Krakovec

Nevtíravá, jímavá velebnost, konejšivost a intimita starobylého hradu Krakovec jsou hmatatelnou ukázkou vrcholného myšlení a velkého umění gotické architektury. Krakovec je u mnohých v povědomí zapsán jako hrad Brtník z dětského filmového muzikálu „Ať žijí duchové“, který se zde odehrával. Taky zde na Krakovci zhatil princ Velen za pomocí Slunečníka, Větrníka a Měsíčníka nekalé úmysly zlého „Mrakomora“ v pohádce „Princ a Večernice“.

Krakovec nás uvádí do výjimečné atmosféry doby Václava IV., doby gotického manýrismu, doby krásného slohu, doby krásných madon, a seznamuje s vrcholnou architektonickou jednotností, originálností i určitou „nepochopitelnou složitostí“ a tvarovou bohatostí klenebních systémů. Má spíše charakter gotického zámku než hradu a naplňoval především požadavky reprezentace a pohodlného bydlení.

Hrad byl postaven v roce 1381 křivoklátským purkrabím Jiřím z Roztok. Ten byl vedoucí královské dvorní hutě a jeden z oblíbenců krále Václava IV. Jím zbudovaný hrad byla velkolepá výtvarně vyspělá luxusní stavba, směle konkurující obytným komfortem hradům královským. Roku 1414 zde hostil Jindřich Lefl z Lažan Jana Husa před cestou Mistra na kostnický koncil.

Dnes je celý areál zříceniny hradu zpřístupněn a při volné či komentované prohlídce je možné obdivovat unikátní gotické prvky, arkýřovou kapli, půlválcovou věž i průniky krajiny a architektury. Na Krakovci se odehrávají básnická sympozia, divadelní představení, koncerty, bohoslužby i Husova pouť.

Hrad je přístupný po celodřevěném, nově ručně tesaném mostu, jehož konstrukce vychází z tvarosloví pozdního středověku, po jeho překonání vstoupíte do hlavní brány, která vedla kdysi gotickou věží. Z brány vstoupíte na parkán a mezibraní. V parkánu před věží najdete polozasutou studnu. Uprostřed ční zbytky mohutné bašty, polookrouhlé věže, pod níž je ve skále vysekaný sklep zvaný lidomorna.

Krakovec je u mnohých v povědomí zapsán jako hrad Brtník z dětského filmového muzikálu „Ať žijí duchové“, který se zde odehrával. Taky zde na Krakovci zhatil princ Velen za pomocí Slunečníka, Větrníka a Měsíčníka nekalé úmysly zlého „Mrakomora“ v pohádce „Princ a Večernice“.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu hradu.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.