KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Popis: Muzeum veteránů Splněný sen v Pavlíkově.
Muzeum veteránů Splněný sen v Pavlíkově.
Autor / zdroj: moto-veterani.cz

V muzeu uvidíte i motocykl, na kterém jezdili medvědi v komedii Šest medvědů s cibulkou

PAVLÍKOV

V muzeu Splněný sen v Pavlíkově můžete obdivovat tuzemské i zahraniční historické motocykly slavných značek. Kuriozitou sbírky je autentický motocykl ČZ 150, na němž jezdili cvičení medvědi v populární filmové komedii Šest medvědů s cibulkou.

V muzeu Splněný sen můžete obdivovat tuzemské historické motocykly slavných značek Laurin & Klement, Orion, Premier, JAWA, ČZ, Ogar, Walter, Praga nebo BSJ, německé, belgické, anglické nebo švédské stroje, několika exponáty je zastoupena i Amerika.

Mezi zahraniční skvosty jsou vystaveny i takové unikáty jako čtyřválcový Indian, Ner- a-Car, dva Excelsiory z let 1913 a 1918, noblesní Brough Superior nebo indický Royal Enfield DIESEL.

Kuriozitou sbírky je autentický motocykl ČZ 150, na němž jezdili cvičení medvědi v populární filmové komedii Šest medvědů s cibulkou. Mezi historickými motocykly mají své čestné místo i rakovnické mopedy značky Stadion nebo nejnovější sportovní speciály ESO, JAWA a ČZ.  

O muzeu
Muzeum vzniklo jako splněný sen malého kluka, který se od dětství pohyboval okolo motorek, traktorů a vůbec všeho, co bylo na vesnici potřebné k běžnému životu a nutné pro zemědělství a hospodaření. Pozoroval, jak se vše vyrábí a opravuje, a to bez velkého strojního vybavení. S otevřenou pusou sledoval opravy a přestavby motorek u svého otce a nezapomenutelné kovářské umění svého dědy, kováře s velkým “K“.

Jako každý kluk toužil po nějakém tom samohybu, ať s motorem nebo bez něj, pak po něčem, co vrčí a bafá, nejlépe jako ARIEL svého otce. Přes moped a pionýr se dostal až k soutěžní Jawě 250 a závodění, a tak to šlo dál, až nakonec zakotvil u sbírání a restaurování motocyklů – veteránů. Nejsou pro nej jen muzejními exponáty, účastní se s nimi nejrůznějších jízd a srazů motocyklových veteránů.

Muzeum Splněný sen vzniklo z lásky k historickým motocyklům a vůbec z obdivu k šikovnosti, umu a zručnosti našich otců a dědů. Proto v muzeu kromě historických motocyklů uvidíte i dobové mechanické stroje pro dům i hospodářství. Ale motocykly především. Spoustu krásných motocyklů.

Více informací včetně otevírací doby a cen vstupného najdete na webu moto-veterani.cz.

Autor / zdroj: -red-

DALŠÍ ČLÁNKY

Zapečená cuketa

Jednoduché zapečené jídlo, které může být skvělou krémovou přílohou plnou chuti, aniž by bylo příliš tučné. Pro lehkou večeři podáváme se salátem.

Navzdory pandemii se bude i letos konat Festival bulharských filmů

Pořadatelé upravili formát a letos můžete festival navštívit z pohodlí a hlavně bezpečí svého domova. Již dvanáctý ročník v řadě proběhne online. Díky

Divadlo Scéna vytváří pro vás a vaše děti pohádky on-line

Divadlo Scéna vytváří pro vás a vaše děti pohádky on-line. Když se nemůžete potkat v divadle, tak se vám divadelníci snaží přiblížit aspoň takto na dá

DNES SE STALO

AUTO-MOTO20. září 1891

v Massachusettském Springfieldu byl předveden první automobil na benzín.

FILM20. září 1946

se uskutečnil první ročník filmového festivalu v Cannes.

IT20. září 1954

byl vytvořen první program v programovacím jazyku Fortran.

POZVÁNKA OBRAZEM