KULTURA / Vánoce

Středočeský advent nabídne návštěvníkům desítky akcí
Ilustrační foto. 
Autor / zdroj foto: Envato Elements

Středočeský kraj

Středočeský kraj představil bohatý program adventních koncertů, výstav, řemeslných trhů či tvořivých dílen, který si krajská muzea či galerie připravily na období adventu. Celkový předvánoční program akcí krajských příspěvkových organizací v oblasti kultury je navíc v letošním roce sjednocen do souhrnné grafické podoby s názvem „Středočeský advent“, díky kterému budou mít případní návštěvníci přehled o všech konaných akcích v období Vánoc na území Středočeského kraje.

Letošní adventní a vánoční akce se nesou v duchu starých zvyků a tradic. Radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Václav Švenda k tomu doplňuje: „Tradičně si lidé zkracovali čekání na Vánoce vyřezáváním figurek do rodinných betlémů, výrobou ozdob, kterými si zkrášlovali své domovy anebo pekli nejrůznější druhy vánočního cukroví. V dnešní uspěchané době většinou nic nestíháme a vše řešíme takříkajíc „v běhu“. Naše muzea a galerie si proto na letošní období adventu připravili bohatý program, v rámci kterého budou mít lidé možnost se na chvíli zastavit a obdivovat krásu tradičních ručně vyráběných betlémů či historických vánočních ozdob, vyzkoušet si starobylé techniky pečení perníčků či výrobu tradičních vánočních dekorací.

V letošním roce naleznou zájemci program všech organizací v přehledné grafické podobě s nově vytvořením logem „Středočeský advent“. Společně jsme bohatý program všech organizací sjednotili tak, aby návštěvníkům neutekla žádná akce a v bohaté nabídce se lépe zorientovali,“ doplňuje radní Švenda.

Program Středočeského adventu je opravdu bohatý.  Všechna středočeská muzea i galerie si připravila celou řadu kulturních akcí. Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy si připravilo akci „Vánoce na Zámku“, která bude propojena s výstavou Vánočních ozdob, kde si účastníci budou moci vyrobit vlastní ozdoby, ozdobit stromeček a ochutnat tradiční adventní pokrmy. Muzeum Podblanicka chystá výstavu Evropské Vánoce či koncert známé sopranistky. Muzeum Českého krasu si připravilo řadu akcí pro dospělé i dětské návštěvníky. Dospělí návštěvníci se mohou například těšit na výstavu o tradici perníkářství v regionu, ti menší si mohou výrobu perníčků rovnou sami vyzkoušet. Mikulášský program pro malé i větší děti připravuje Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně či Regionální muzeum v Kolíně. Neobyčejný zážitek v podobě Adventního koncertu na Hrádku jistě ocení návštěvníci Českého muzea Stříbra, které kromě toho má připravené pestré adventní trhy či výstavu Tvořivé Vánoce. Také Výstavu historických ozdob či prezentaci betlémů nabídne také Mělnické regionální muzeum.

Muzeum Mladoboleslavska připravuje nezapomenutelný vánoční koncert benátského orchestru a řadu dalších adventních akcí. Velkolepé vánoční koncerty chystají i Regionální muzeum v Jílovém u Prahy, Hornické muzeum Příbram, památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě či Rabasova galerie.  V neposlední řadě vánoční tématikou ožije samotný památník Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše. „Jedná se jen o malou ochutnávku toho, co mohou návštěvníci v období adventu v našich organizacích zažít. Bohatý program je připraven napříč celým Středočeským krajem a já osobně se na něj velmi těším. Věřím, že si ho společně užijeme,“ uzavírá radní Václav Švenda.

Autor / zdroj: -cra-


Popis:
Autor / zdroj: Archiv pořadatele

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.