AKTUÁLNĚ / Doprava

Už dva roky se v Česku jezdí s elektronickou dálniční známkou. 90 % motoristů ji nakupuje přes státní e-shop
Dálnice D8 u Lovosic. 
Autor / zdroj foto: Miraceti / Wikipedia

Elektronická dálniční známka slaví dva roky od svého spuštění do ostrého provozu. K 30. 11. 2022 se jich prodalo přes 13 milionů kusů za bezmála 11 miliard korun. Nejvíce si lidé pořizovali desetidenní (5 908 703 ks), následovaly roční (5 706 513 ks), nejméně si koupili třicetidenních (1 395 390 ks).

E-známku lze koupit na pobočkách České pošty, u čerpacích stanic EuroOil a prostřednictvím samoobslužných kiosků v příhraničních oblastech. Ale nejoblíbenějším prodejním kanálem je e-shop edalnice.cz. „Téměř 90 % dálničních známek si řidičky a řidiči pořizují elektronicky, což je skvělé číslo. Je to konkrétní příklad projektu, kdy digitalizace pomáhá prakticky neomezenému množství lidí najednou a usnadňuje jim tak život, protože přináší komfort ve službách. Poplatek lze uhradit prostřednictvím pár kliků, a ještě si každý může nastavit upozornění na končící platnost e-známky,“ říká ministr dopravy Martin Kupka.

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) jako správce systému a státní podnik CENDIS jako jeho provozovatel společně na webu edalnice.cz průběžně spouštějí různé novinky, kterými reagují na podněty a přání řidičů. Letos na státním e-shopu přibyla například možnost změnit po počátku platnosti e-známky až dva znaky v SPZ a stát registrace vozidla. „Vyšli jsme tak vstříc řidičům, kteří se při koupi známky spletli a nabídli jim možnost svou chybu opravit,“ vysvětluje Jan Paroubek, ředitel státního podniku CENDIS. Další novinkou spuštěnou před měsícem je rozcestník, který uživatele webu edalnice.cz navede na oficiální e-shopy s elektronickými dálničními známkami v okolních zemích, kde nebudou platit žádné další manipulační poplatky, jak tomu bývá u webů, které mají zaplacené reklamy ve vyhledávačích.

Řidiči na e-známce oceňují hlavně to, jak jednoduše a rychle ji lze koupit z počítače nebo mobilu. Užitečnou funkcí je i upozornění na končící platnost známky. Nejjednodušší je notifikaci nastavit hned při koupi známky na edalnice.cz zaškrtnutím políčka „Chci obdržet upozornění před vypršením platnosti“. Upozornění pak automaticky dorazí na zadaný email, případně i formou SMS na zadané telefonní číslo. Pokud si nejste jisti, zda máte upozornění nastaveno, můžete si to kdykoli na stejném webu zkontrolovat a případně nastavit po přihlášení do Správy známky a po zadání SPZ a autorizačního kódu z potvrzení o úhradě, které jste dostali e-mailem při koupi známky. „Pokud si nejste jistí, kdy končí platnost vaší známky, doporučujeme kdykoli ověřit na webu edalnice.cz zadáním své SPZ v bloku Ověření platnosti. Je to velice rychlé, dá se to udělat například z každého chytrého telefonu. Peníze si nechte raději na dárky než na případné pokuty.“ doplňuje Paroubek.

Pokud řidiči potřebují při nákupu e-známky s čímkoli poradit, je jim 24 hodin denně a 7 dní v týdnu k dispozici zákaznická linka na čísle 222 266 757 nebo na e-mailu info@edalnice.cz.

Autor / zdroj: Radka Nastoupilová

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.