Mezinárodní porota vybrala pět finalistů pro další ročník nejprestižnější české ceny pro výtvarné umělce, Ceny Jindřicha Chalupeckého. 25 let po smrti Jindřicha Chalupeckého a založení ceny po něm pojmenované se ve finále sešli tvůrci zabývající se jak klasickými médii, tak konceptuálním uměním. Své práce budou již tradičně prezentovat během celého roku a zejména na podzimní finálové výstavě v Moravské galerii v Brně. Jméno 26. laureáta bude vyhlášeno 20. listopadu v Brně.
Pět finalistů vybrala sedmičlenná mezinárodní porota, která až na jednu výjimku zasedá ve stejném složení, jako v loňském ročníku. Předsedkyní poroty je Holly Block, renomovaná kurátorka a ředitelka The Bronx Museum of the Arts v New Yorku. Členy poroty dále jsou výtvarník Jiří Kovanda, teoretička umění a ředitelka Slovenské národní galerie Alexandra Kusá, Islanďan Gunnar B. Kvaran, ředitel The Astrup Fearnley Museum of Modern Art v Oslu, teoretička umění a kurátorka Pavlína Morganová a Marina Shcherbenko, kurátorka a odborná poradkyně v Bottega Gallery a Shcherbenko Art Centre v Kyjevě. Novým členem poroty je výtvarný kritik a kurátor Marek Pokorný, umělecký manažer Galerie města Ostravy PLATO a bývalý ředitel Moravské galerie v Brně.
Letošními finalisty jsou Vojtěch Fröhlich, Lukáš Karbus, Barbora Kleinhamplová, Pavla Sceranková a Pavel Sterec. Fröhlich, Karbus a Kleinhamplová jsou ve finále poprvé, zatímco Pavla Sceranková a Pavel Sterec již byli jednou nominováni. V průběhu celého roku se představí v rámci doprovodných programů na několika místech České republiky a působení v Ceně Jindřicha Chalupeckého završí na výstavě Finále 2015, která bude probíhat od 25. září tohoto roku až do 3. ledna 2016 v Pražákově paláci Moravské galerie v Brně. Slavnostní vyhlášení vítěze 26. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého se bude konat 20. listopadu v Besedním domě Filharmonie Brno v moravské metropoli. Ceremoniál proběhne pod taktovkou režiséra Ivana Buraje, který působí jako umělecký ředitel brněnského HaDivadla.
Jména pěti finalistů porota vybírala z portfolií osmi desítek mladých umělců. "Porota během dvou dnů procházela portfolia všech přihlášených a o pětici letošních finalistů intenzivně diskutovala. Tato skupina poukazuje na rozmanité formy vizuálního umění, které jsou přítomny v současném uměleckém světě i na české výtvarné scéně. Finálnímu výběru předcházela řada diskusí, uvažování a výměny názorů mezi jednotlivými porotci. Jsme ohromeni kvalitou uměleckých děl vznikajících v České republice," říká Holly Block, předsedkyně poroty Ceny Jindřicha Chalupeckého.
"První pohled na vybraná jména mě potěšil a hned vyvolal řadu otázek, jak s pěticí natolik rozmanitých přístupů co nejlépe pracovat v rámci podzimní výstavy. S většinou finalistů jsme spolupracovali již dříve a těším se, že jejich společná prezentace přinese nové výzvy a nečekané, inspirativní momenty," říká Karina Kottová, nová ředitelka Společnosti Jindřicha Chalupeckého.
Kottová vedení Společnosti Jindřicha Chalupeckého, a tedy i ceny jako takové, převzala letos od výtvarné kritičky a kurátorky Lenky Lindaurové, která z funkce odchází po pěti letech intenzivní práce. Během nich Cena Jindřicha Chalupeckého upevnila své postavení nejprestižnější české umělecké ceny, výrazně zprofesionalizovala organizaci celého ocenění, získala významné sponzory a obohatila své činnosti o mnoho doprovodných programů.
Vítěz 26. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého získá loni představenou trofej z dílny Maxima Velčovského a tradičních sto tisíc korun na uspořádání výstavy nebo realizování projektu. Nový laureát také obdrží šestitýdenní stipendijní pobyt v New Yorku. Rovněž získá rezidenční pobyt s možností výstavy v galerii některého z Českých center.
Letošní ročník bude mít navíc jednu výjimečnou událost. V rámci 25. výročí od založení Ceny Jindřicha Chalupeckého a také od úmrtí významného teoretika, který dal ceně jméno, bude ve Veletržním paláci Národní galerie v Praze představena rozsáhlá výstava zkoumající "anatomii" samotné ceny, její institucionální aspekty i napětí mezi její historií a současností. Kurátorem výstavy bude Adam Budak, hlavní kurátor sbírek a výstav Národní galerie v Praze. Výstava se bude konat od 30. září letošního roku do 3. ledna 2016.