ZAJÍMAVOSTI / Zajímavosti

Téměř čtyři sta přednášek o trénování paměti po celé republice. Národní týden trénování paměti začíná
Ilustrační foto. 
Autor / zdroj foto: isifa/thinkstock.com

Národní týden trénování paměti startuje 12. března jako součást celosvětové akce. Trenéři paměti sdruženi v České společnosti pro trénování paměti a mozkový jogging (ČSPTPMJ) připravují desítky přednášek o mozku a trénování paměti. Přednášky jsou převážně určeny pro veřejnost a jsou zdarma.

„Pomocí paměťových technik si může kdokoli zapamatovat bez velké námahy to, co mnozí považují za nezapamatovatelné. Trénování paměti prospívá mentální kondici a zlepšuje kvalitu života. Už lidé kolem třiceti let věku by se o trénování paměti měli začít zajímat,“ říká Dana Steinová, zakladatelka České společnosti pro trénování paměti a mozkový jogging. Od roku 2005 je ČSPTPMJ oficiálním partnerem celosvětové akce BRAIN AWARENESS WEEK a ve světě jsou Češi jediní, kteří tuto akci realizují v celonárodním měřítku a s tak rekordním počtem osvětových přednášek.

Přehled přednášek najdou zájemci na webu www.trenovanipameti.cz pod heslem NTTP 2018. Přednášky, které se konají po celé republice vedou profesionální trenéři paměti, kteří se pravidelně vzdělávají a vyměňují zkušenosti. Díky nastavenému tří stupňovému akreditovanému vzdělávacímu systému patří české trénování paměti ke světové špičce.

„Zázračná pilulka na dokonalou paměť neexistuje. Mozek navíc zdaleka není tak dokonalý nástroj, jak se mnozí z nás domnívají. Naštěstí trenéři paměti ví, jak nedokonalost mozku vykompenzovat dokonalými technikami,“ říká trenérka paměti z Vysočiny Eva Fruhwirtová.

Problémy s pamětí bývají z počátku jen mírné, člověk si nemůže vzpomenout na jména spolužáků ze základní školy nebo na místo předloňské dovolené. Nejsou to komplikace, které ztěžují život, proto se jim nevěnuje příliš pozornost. Obtíže se časem kumulují a mezi padesátým a šedesátým rokem se stávají nepřehlédnutelnými. Podle trenérů paměti vědci zřejmě nevynaleznou zázračnou pilulku, která lidem zajistí bezproblémovou paměť. Upozorňují však na to, že každý má svou paměť ve své moci a záleží na něm, jak s ní naloží. „Trénování vede k minimalizaci problémů s pamětí. Lidé si zapamatují nákupní seznamy, telefonní čísla, PIN kódy a výrazně se zlepší zapamatování a vybavení jmen i tváří,“ potvrzuje Steinová.

Česká společnost pro trénování paměti a mozkový jogging  letos slaví 20 let

Jako první se kognitivnímu tréninku začali věnovat Němci koncem 80. let minulého století a v roce 1987 založili první svaz trenérů paměti. Mnoho států s tréninkem paměti teprve začíná a některé jej nemají dodnes. V roce 1998 založila Dana Steinová Českou společnost pro trénování paměti a mozkový jogging. 12. března představí ČSTPMJ široké spektrum svých aktivit zaměřených na různé cílové skupiny obyvatelstva v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR při oslavě svého 20.výročí.

Z národního dne trénování paměti se stal týden

Od roku 2005 je ČSPTPMJ partnerem celosvětové akce Brain Awareness Week. ČSPTPMJ vyhlásila v roce 2005, 2006 a 2007 Národní den trénování paměti. Po celé republice uspořádali členové 14. března 2005 třináct přednášek o trénování paměti zdarma. O rok později to bylo už dvacet sedm přednášek. Od roku 2008 se pravidelně každý rok koná Národní týden trénování paměti v ČR i na Slovensku,protože i tam členové ČSTPMJ působí. V roce 2017 se uskutečnilo 353 osvětových přednášek. Letos jich bude ještě o pár desítek více.


Autor / zdroj: Eva Fruhwirtová

Reklama

Aktivní Dítě

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.