KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Pamětní síň Jaroslava Fraňka je věnována výrazné regionální historické osobnosti - legionáři a bojovníkovi proti fašismu
 
Autor / zdroj foto: Pamětní síň Jaroslava Fraňka v Nezabudicích

Muzeum T. G. M. Rakovník - Pamětní síň Jaroslava Fraňka v Nezabudicích / Nezabudice

Pamětní síň Jaroslava Fraňka v Nezabudicích byla slavnostně otevřena v roce 1998. Jejím základem se staly předměty z pozůstalosti Jaroslava Fraňka, které do té doby byly v soukromé sbírce a muzeu byly pro pamětní síň darovány. V roce 1999 získalo muzeum navíc část Fraňkovy korespondence, která obsahuje také jeho poslední dopis před popravou.

Idea vzniku pamětní síně věnované této osobnosti vznikla v roce 1997, kdy byla na restauraci Rozvědčík slavnostně odhalena pamětní deska věnovaná Jaroslavu Fraňkovi. Při této slavnostní příležitosti byla v nezabudické hospodě U Jindřicha otevřena krátkodobá výstava, která prezentovala dokumenty týkající se života Jaroslava Fraňka. Tato výstava byla podnětem k dohodě mezi Obecním úřadem v Nezabudicích a Okresním muzeem Rakovník o vybudování pamětní síně Jaroslava Fraňka v jedné místnosti obecního úřadu.


Základem expozice vzniklé v roce 1998 se staly předměty z pozůstalosti Jaroslava Fraňka, darované muzeu ze soukromé sbírky. Jako legionář se Franěk v 1. světové válce účastnil bitvy u Zborova, kde utrpěl zranění, kvůli kterému by poslán zpět do vlasti. Právě tehdy postavil hostinec U Rozvědčíka, který se na nějakou dobu stal také víkendovým útočištěm rodiny spisovatele Oty Pavla, v jehož knížkách je osud Rozvědčíka Fraňka tak poutavě popsán. Za 2. světové války se Franěk aktivně zapojil do protinacistického odboje a na svém pozemku i v hostinci ukrýval zbraně, za což byl 1. 7. 1943 nacisty popraven.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.